Dla mamy i taty

Chcesz oglądać kanał MiniMini+?
Zamów pakiet w nc+

Sprawdź

Woda i zwierzęta

Nie piją długo i żyją. Jak to możliwe?

Mimo, że wszystkie zwierzęta potrzebują do życia wody, są jednak takie gatunki, które potrafią obejść się bez niej przez dłuższy czas. Nauczyły się tego zamieszkując najbardziej suche rejony świata, gdzie wody jest bardzo mało, albo miejsca gdzie występuje tylko woda słona. Spryciarze! Przeczytaj o kilku z nich.

Wielbłąd

Wielbłądy bez wody mogą żyć nawet kilka tygodni. Są bardzo oszczędne: nie pocą się i nie wydalają jej wraz z odchodami. Wilgoć czerpią z pokarmów. Mają również zwyczaj picia „na zapas”. Co to znaczy? Wielbłądy piją rzadko, ale dużo i bardzo szybko – w ciągu 10 minut potrafią wypić nawet 100 litrów wody! To dokładnie tyle, ile dziennie wypija ogromny słoń!

Chcesz wiedzieć, co kryje wielbłąd w swoim garbie? Wcale nie wodę...

Rozwiąż poniższy rebus, aby się tego dowiedzieć.

Zawartość garbu to materiał zapasowy na wypadek głodu, taka mała prywatna spiżarnia wielbłąda. Dopiero gdy ten materiał ulegnie rozkładowi, powstanie z niego woda!

Żyrafa

Te najwyższe współcześnie żyjące zwierzęta też potrafią przetrwać bez wody przez długie tygodnie. Żyrafy różnią się od innych ssaków tym, że temperatura ich ciała waha się w zależności od temperatury powietrza. A wszystko po to, by zwierzę nie traciło wody podczas pocenia.

Żyrafy, jak wszystkie ssaki mają w swoim ciele pewien bardzo ważny narząd, u żyrafy jest on wyjątkowy - proporcjonalnie największy wśród wszystkich ssaków na ziemi. Rozwiąż poniższy logogryf, a dowiesz się, jaki to narząd. Wpisz poziomo nazwy zwierząt, które udało Ci się odgadnąć i odczytaj słowo w zaznaczonej pionowej, środkowej kolumnie.

Pingwin

Pingwiny żyją w miejscach, gdzie jest bardzo dużo wody, ale... słonej! Jak tu pić słoną wodę?
Te zwierzęta mają umiejętność pozbywania się nadmiaru soli z organizmu.

Posiadają specjalne gruczoły, które działają jak filtr, a silna, stężona, słona wydzielina wydostaje się na zewnątrz przez…

Jeśli chcesz się dowiedzieć, przez jaki narząd  sól wydostaje się z organizmu pingwina na zewnątrz, rozwiąż tę zagadkę.

Odszyfruj słowo korzystając z legendy znaków
i wpisz litery do odpowiednich kratek.

ITI Neovision S.A.,
al. gen. W. Sikorskiego 9, 02-758 Warszawa, NIP 521-00-82-774, REGON: 010175861, wpisana do Rejestru Przedsiębiorców, przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy KRS
pod nr KRS: 0000469644, kapitał zakładowy: 441.176.000 zł, w całości wpłacony, Nr BDO: 0000030685.